Vuoden Kissat

Vuoden kissat  2016   2017   2018  2019

2019

Kategoria I
Urokset
1. GIC Ayser’s ZZ Top EXO n 22 650,44 Maarit Lindholm-Teräväinen & Minna Markela
2. SC FI*Celestial’s La Primo de Pancho RAG a 04 610,74 Emilia Hakanen
3. CH FI*DollyCats The Pride JW RAG n 03 484,08 Emilia Hakanen

Naaraat
1. SW SC FI*Chirybiry’s My Darling Ipi JW DVM SBI b 651,25 Minna Hermans
2. IC Ayser’s Last Word JW PER n 630,62 Maarit Lindholm-Teräväinen
3. BW SC FI*Whispers Oxana EXO g 03 23 var 570,97 Johanna Vuoltee

Kastraattiurokset
1. GIP CH Ayser’s Wild Tabby EXO n 22 var 498,04 Raili Maaranen

Nuoret
1. FI*BlackRain’s Quaint Kid JW RAG d 04 390,36 Emilia Hakanen
2. CH FI*DollyCats The Pride JW RAG n 03 390,33 Emilia Hakanen
3. IC Ayser’s Last Word JW PER n 390,33 Maarit Lindholm-Teräväinen

Veteraanit
1. SC FIN*Globel’s Agneta Madonna DVM SBI n 65,04 Pirjo Laurila
2. FI*Aamukasteen Generation-X EXO n 22 45,04 Maarit Lindholm-Teräväinen

Kategoria II
Urokset
1. NW SC & GRC FI*Siriuksen TritonCurl JW, ACS n 22, 651,3, Satu Hämäläinen
2. GIC Curland Unique, ACL b 22, 611,15, Satu Hämäläinen
3. BW SC FI*Escape’s Little Cedric JW, MCO n 09 22, 570,91, Kirsi Veikkola

Naaraat
1. SC & GRC Sugar Curl Marshmellow of Siriuksen, ACL f 03 21 33, 650,89, Satu Hämäläinen
2. SC & GRC Siriuksen OpalCurl, ACL n 03 24, 571,06, Satu Hämäläinen
3. GIC FI*Chamberlain Forever Diamond, MCO n 22, 557,55, Maarit Palmén

Kastraattiurokset
1. SP FI*Escape’s Little Sky, MCO n 22, 650,5, Kristiina Lindfors
2. SP FI*Chamberlain Ghost of Wind, MCO n 09 22, 600,59, Saijamari Sillanpää
3. GIP FI*Chamberlain Montana Sky, MCO ns 22, 590,92, Marianne Vainio-Ketola ja Maarit Palmèn

Kastraattinaaraat
1. GIP IC FI*Pörkarvan OpethEnniosDotter, NFO n 22, 570,54, Pia ja Johanna Vuoltee
2. GIP CH FI*Debals Janette, NFO f 09 24, 531,16, Pia ja Johanna Vuoltee
3. IP IC FI*Tunturikissan Saga, SIB n 09 24, 522,59, Piia Anolin-Niemi

Nuoret
1. FI*Siriuksen AlfaCurl JW, ACL n 03 22, 390,46, Satu Hämäläinen
2. CH FI*Escape’s Phoebe JW, MCO fs 03 22, 390,34, Kristiina Lindfors
3. IT*Norr Venn’s Eric Clapton JW, NFO d 02 21 62, 370,44, Satu Hämäläinen

Veteraanit
1. GIP IC FI*Pörkarvan OpethEnniosDotter, NFO n 22, 75,11, Pia ja Johanna Vuoltee

Siitosurokset
1. SC CascadeMtn Dream Maker DVM, MCO n 22, 345,6665, Maarit Palmén

Siitosnaaraat
1. IP IC FI*Tunturikissan Saga, SIB n 09 24, 289,6666, Piia Anolin-Niemi

Kasvattajat
1. FI*Chamberlain, 344,6, Maarit Palmén
2. FI*Siriuksen, 318,6, Satu Hämäläinen

Kategoria III
Urokset
1. SC Jewels Choice Silver Ice JW, BML ns 11 31, 650,54, Sari Valtanen
2. GIC SE*Hayawani’s Ammon, MAU ns 24, 496,29, Antti-Jussi Vainionpää

Naaraat
1. GIC FI*Chai-lai Romantic Rosie JW, SIN, 630,48, Pia ja Antti-Jussi vainionpää

Kastraattiurokset
1. SP SC FI*Kissamummon Keijun SyysLoisto, BML ns 11 31, 498,16, Sari Valtanen
2. SP FI*Gimmie’s Home Town Hero, BSH o 21 33, 485,00, Aila Heinilä

Nuoret
1. FI*Anjupia’s Aberystwyth Anwell Awst, MAU n 24, 330,29, Pia ja Antti-Jussi Vainionpää

Kategoria IV
Urokset
1. SW BW IC Apocalyptica Zorro JW, OSH n 03, 576,76, Sari Hilli
2. SC FI*BlackDevil’s Drift Of The SunRice JW, OSH e var, 557,75, Jonna Sivonen
3. SC FI*BlackDevil’s The Sound Of Silence JW, OSH n var, 540,52, Jonna Sivonen

Naaraat
1. SC FI*BlackDevil’s Mystic Always & Forever JW DSM, OSH h, 631,18, Jonna Sivonen
2. SC FI*BlackDevil’s Frosty Northern Lights, OSH f var, 534,64, Jonna Sivonen
3. SC Baccara Eastern Nymph DM, SIA n, 511,28, Jonna Sivonen

Kastraattiurokset
1. SP FI*BlackDevil’s Exotic Forever & Ever DVM, OSH d 24, 547,35, Jonna Sivonen
2. IP GIC FI*Claypond’s Farceur, CRX o, 511,41, Sanna Männistö
3. SP FI*BlackDevil’s Whistle Of The FireCracker, OSH e var, 511,22, Jonna Sivonen

Kastraattinaaraat
1. SP SC FI*BlackDevil’s White Viper, SIA b var, 427,2, Jonna Sivonen

Nuoret
1. SW BW IC Apocalyptica Zorro JW, OSH n 03, 390,29, Sari Hilli
2. FI*BlackDevil’s HardCore TroubleMaker, OSH a, 330,25, Jonna Sivonen
3. FI*BlackDevil’s Only God Can Judge Me, OSH n, 320,33, Jonna Sivonen

Veteraanit
1. SP IC Changes Ziggy Stardust, CRX n, 70,16, Sanna Männistö

Siitosurokset
1. IP SC HU*Okonor Rozsdás, OSH d 24, 359,9999, Jonna Sivonen
2. GIP SC FI*BlackDevil’s RedBull, OSH d 24 var, 321,3332, Jonna Sivonen
3. SC FI*BlackDevil’s The Sound Of Silence JW, OSH n var, 195,3333, Jonna Sivonen

Siitosnaaraat
1. SC FI*BlackDevil’s Dark Schakaliina DM, OSH f var, 329,9999, Jonna Sivonen
2. SC Baccara Eastern Nymph DM, SIA n, 326,6665, Jonna Sivonen
3. CH FI*JellonCats Carmen, OSH a, 195,3333, Jonna Sivonen

Kasvattajat
1. FI*BlackDevil’s, 354,00, Jonna Sivonen

Kotikissa
HCS
1. BW NSW Sissi DSM HCS f 23 90,19, Raija Reininranta
2. Kissa Pesonen HCS n 21 50,12, Riitta Sainio
3. Aavi Benida HCS 45,04, Pia Vainionpää

HCL
1. Santtu HCL f 23 90,1, Raija Reininranta
2. Sepe HCL a 09 55,12, Riitta Sainio

 

2018

Kategoria 1

Uros

1. IC Celestial’s La Primo de Pancho, RAG a 04, Emilia Hakanen, 491,08

Naaras

1. SC FI*Chirybiry’s My Darling Ipi JW, SBI b, Minna Hermans, 650,87

2. SC FIN*Globel’s Agneta Madonna DVM, SBI n, Pirjo Laurila, 537,19

Kastraattiuros

1. IP CH Ayser’s Wild Tabby, EXO n 22, Raili Maaranen, 472,0

Nuori

1. IC Celestial’s La Primo de Pancho, RAG a 04, Emilia Hakanen, 390,21

Veteraani

1. SC FIN*Globel’s Agneta Madonna DVM, SBI n, Pirjo Laurila, 75,18

Kategoria 2

Uros

1. NW GIC FI*Siriuksen Tritoncurl, ACS n 22 var, Satu Hämäläinen, 650,81

2. TGC & GIC Chamberlain Double Trouble DVM, MCO d 03 22, Maarit Palmén, 570,84

3. GIC WitSarin Tenho, NFO n 09 22, Terhi Urpo, 537,72

Naaras

1. GIC Sugar Curl Marshmellow of Siriuksen, ACS f 03 21 33, Satu Hämäläinen, 651,32

2. GIC FI*Siriuksen OpalCurl, ACS f 03 22 33, Satu Hämäläinen, 577,99

3. GIC FI*Cherrytail’s Xenia, SIB fs 03, Henna Kartano, 577,67

Kastraattiuros

1. SP & IC FI*Siriuksen KoppamurraCurl, ACS b 24, Anna Särkimäki, 557,97

Kastraattinaaras

1. GIP EC FIN*Siriuksen IdaCurl, ACS n 09 24 var, Satu Hämäläinen, 384,0

Nuori

1. CH Delicja Adsum * PL, NFO g 09 23, Satu Hämäläinen, 370,78

2. FI* Siriuksen ZaneCurl, ACS n, Satu Hämäläinen, 370,49

3. FI*SoulSibster’s AmuseMe, SIB f 09, Henna Kartano, 330,72

Veteraani

1. GIP EC FIN*Siriuksen IdaCurl, ACS n 09 24 var, Satu Hämäläinen, 65,09

Siitosuros

1. RW SGC GIC CascadeMtn Dream Maker, MCO n 22, Maarit Palmén, 278,08

2. NW GIC FI*Siriuksen Tritoncurl, ACS n 22 var, Satu Hämäläinen, 206,66

Siitosnaaras

1. IC Chamberlain Captain Amelia, MCO g 03, Maarit Palmén, 293,32

Kasvattaja

1. Siriuksen, Satu Hämäläinen, 310,0

2. Chamberlain, Maarit Palmén, 304,08

Kategoria 3

Uros

1. GIC FI* Chai-Lai Brave Benjamin, SIN, Pia Vainionpää, 564,34

2. GIC Jewels Choice Silver Ice JW, BML ns 11 31, Sari Valtanen, 514,32

3. IC SE*Hayawani’s Ammon, MAU ns 24, Antti-Jussi Vainionpää, 512,30

Kastraattiuros

1. GIP & SC FI* Kissamummon Keijun SyysLoisto, BML ns 11 31, Sari Valtanen, 494,04

Nuori

1. GIC Jewels Choice Silver Ice JW, BML ns 11 31, Sari Valtanen, 390,10

2. FI* Chai-Lai Romantic Rosie, SIN, Antti-Jussi Vainionpää, 370,37

3. IC SE*Hayawani’s Ammon, MAU ns 24, Antti-Jussi Vainionpää, 270,0

Kategoria 4

Uros

1. SC FI*BlackDevil’s Drift Of The Sunrice JW, OSH e var, Jonna Sivonen, 570,76

2. SC FI* BlackDevil’s The Sound Of Silence JW, OSH n var, Jonna Sivonen, 570,56

3. IC Apocalyptica Giuseppe Verdi JW, OSH a 24, Sari Hilli, 514,14

Naaras

1. SC FI*BlackDevil’s Mystic Always & Forever JW, OSH h, Jonna Sivonen, 650,77

2. FI*BlackDevil’s The End Of The Line JW, OSH f var, Jonna Sivonen, 531,22

3. GIC FI*BlackDevil’s Frosty Northern Lights, OSH f var, Jonna Sivonen, 517,41

Kastraattiuros

1. BW NW SP FI*Hebblas Vincent, SPH d 09 32, Anna Harmonen & Timo Meriluoto, 650,64

2. GIP FI* BlackDevil’s Exotic Forever & Ever DVM, OSH d (OSH d 24), Jonna Sivonen, 590,38

3. GIP FI*BlackDevil’s Whistle Of The FireCracker, OSH e var, Jonna Sivonen, 550,72

Kastraattinaaras

1. SP FI*Hebblas Viona, SPH f, Anna Harmonen & Timo Meriluoto, 650,44

Nuori

1. IC Apocalyptica Giuseppe Verdi JW, OSH a 24, Sari Hilli, 390,42

2. FI*Hebblas Ximena, SPH f 03 33, Anna Harmonen & Timo Meriluoto, 340,34

3. FI*BlackDevil’s Luxury SugarDaddy, OSH n, Jonna Sivonen, 320,29

Siitosuros

1. IP SC HU*Okonor Rozsdás, OSH d (OSH d 24), Jonna Sivonen, 339,50

2. GIP SC FI*BlackDevil’s RedBull, OSH d (OSH d 24) var, Jonna Sivonen, 325,99

Siitosnaaras

1. SC FI*BlackDevil’s Dark Schakaliina DM, OSH f var, Jonna Sivonen, 322,33

2. SC Baccara Eastern Nymph, SIA n, Jonna Sivonen, 311,16

Kasvattaja

1. BlackDevil’s, Jonna Sivonen, 328,25

Kotikissa

1. BW Sissi, HCS, Raija Paajanen, 90,12

2. Eddie, HCS, Sophie Lindström, 60,13

 

2017

Kategoria I

Uros

1. IC ALMATHEA BOOGIE NIGHT PER n 610.55 Satu Hämäläinen

2. SC CHOSEN-ONE ROMANCE IN THE RAIN JW DVM EXO n 22 570.59 Korpela Elena ja Matti

Naaras

1. NW SC FI* CHOSEN-ONE RAIN OF ROSES DVM DSM EXO n 22 630.77 Korpela Elena ja Matti

2. IC FI* NALLE-PUHIN BED OF ROSES SBI n 596.63 Marika Landen ja Olli Lehtonen

3. SC GLOBEL’S AGNETA MADONNA SBI n 517.13 Pirjo Laurila

Kastraattinaaras

1. PR FI* CHOSEN-ONE BEAUTY WILL CONQUER MISERY EXO n 03 24 186.0 Korpela Elena ja Matti

Nuori

1. CHOSEN-ONE OCEANIA FLAME EXO n 22 370.43 Korpela Elena ja Matti

2. CHOSEN-ONE LAS VEGAS LADY EXO n 24 370.13 Korpela Elena ja Matti

Veteraani

1. SC GLOBEL’S AGNETA MADONNA SBI n 75.07 Pirjo Laurila

Siitosnaaras

1. NW IC FI* CHOSEN-ONE LACY LOOKER JW PER n 03 24 317.65 Korpela Elena ja Matti

Kasvattaja

1. CHOSEN-ONE 304.0 Korpela Elena ja Matti

Kategoria II

Uros

1. SC FI*SIRIUKSEN RAGNAR LOTHBROKCURL ACS n 24 650.74 Satu Hämäläinen

2. PR&SC SIRIUKSEN MANZONICURL ACL n 22 564.81 Anna Särkimäki

3. SC FI* TÄHTITASSUN ROMANTIC ROAD RUNNER DVM NFO d 22 517.46 Terhi Urpo

Naaras

1. GIC & CFA GC SIRIUKSEN OPALCURL ACL n 03 24 556.76 Satu Hämäläinen

2. SC IT* FREYA OYNE WITCH GLINDA DVM NFO f 09 22 530.85 Satu Hämäläinen

3. IC CHERRYTAIL’S XALVADORA SIB fs 09 479 Henna Kartano

Kastraattiuros

1. SP&IC SIRIUKSEN KOPPAMURRACURL ACS b 24 var 570.77 Anna Särkimäki

2. S* MOON KEWAS LORD DUKE OF ARGYLL MCO ns 09 520.38 Marjo Klankki

3. PR&SC SIRIUKSEN MANZONICURL ACL n 22 313.55 Anna Särkimäki

Kastraattinaaras

1. EC & IP FIN* SIRIUKSEN IDACURL ACS n 09 24 550.30 Satu Hämäläinen

2. PR & IC FI* CHAMBERLAIN VANILLA SKY MCO g 03 22 260.07 Maarit Palmén

Nuori

1. FI* SIRIUKSEN TRITONCURL JW ACS n 22 390.85 Satu Hämäläinen

2. FI* CHERRYTAIL’S BEOWULF SIB ns 24 350.40 Henna Kartano

3. CHAMBERLAIN HEART STEALER MCO f 09 22 340.35 Maarit Palmén

Veteraani

1. S* MOON KEWAS LORD DUKE OF ARGYLL MCO ns 09 75.10 Marjo Klankki

2. EC & IP FIN* SIRIUKSEN IDACURL ACS n 09 24 65.03 Satu Hämäläinen

Siitosuros

1. SC FI* TÄHTITASSUN ROMANTIC ROAD RUNNER DVM NFO d 22 272.0 Terhi Urpo

2. RW SCG IC CASCADEMTN DREAM MAKER MCO n 22 270.16 Maarit Palmén

3. SC FI*SIRIUKSEN RAGNAR LOTHBROKCURL ACS n 24 186.66 Satu Hämäläinen

Kasvattaja

1. SIRIUKSEN 331.0 Satu Hämäläinen

2. CHAMBERLAIN 293.49 Maarit Palmén

Kategoria III

Naaras

1. IC NINELLI’S ÖÖKUNINGANNA BUR c 552.51 Niina Kauraoja

Kastraattiuros

1. GIP FI* KISSAMUMMON PIENI ONNEN HÄIVÄHDYS BML ns 11 31 524.25 Sari Valtanen

2. SP FI* CATNMAUS CHAUSIKU MAU ns 24 485.0 Antti-Jussi Vainionpää

Nuori

1. IC FI* KISSAMUMMON KEIJUN SYYSLOISTO BML ns 11 31 330.17 Sari Valtanen

2. FI*CHAI-LAI BRAVE BENJAMIN SIN 270.0 Pia Vainionpää

Kategoria IV

Uros

1. SC HU* OKONOR TEAVAJ-OF-BLACKDEVIL OSH e 537.85 Jonna Sivonen

2. SC HU* OKONOR ROZSDÁS OSH d 24 518.07 Jonna Sivonen

3. SC FI* BLACKDEVIL’S BLACK DEVIL OSH n 501.07 Jonna Sivonen

Naaras

1. SC FI* BLACKDEVIL’S MYSTIC ALWAYS & FOREVER JW OSH H 650.97 Jonna Sivonen

2. SC FI* BLACKDEVIL’S CUTE CASSANDRA SIA n 03 21 511.35 Jonna Sivonen

3. SC FI* BLACKDEVIL’S HUNTING NIGHTWING JW OSH n 03 24 498.24 Jonna Sivonen

Kastraattiuros

1. SP SC AZOREZ GWAIHIR THE WINDLORD SIA a 511.25 Jonna Sivonen

2. SP SC FI*BLACKDEVIL’S BLACK BEAST OSH n 498.26 Jonna Sivonen

3. IP CH FI* SILKKIHIENON WIGILIA RICKEY ABY n 391.14 Miia Multanen ja Reino Sarka

Kastraattinaaras

1. SP SC FI* BLACKDEVIL’S WHITE VIPER SIA b 511.10 Jonna Sivonen

Nuori

1. FI* BLACKDEVIL’S THE SOUND OF SILENCE JW OSH n 390.40 Jonna Sivonen

2. SC FI* BLACKDEVIL’S MYSTIC ALWAYS & FOREVER JW OSH H 390.28 Jonna Sivonen

3. FI* BLACKDEVIL’S DRIFT OF THE SUNRICE JW OSH e 370.51 Jonna Sivonen

Siitosuros

1. SC HU* OKONOR ROZSDÁS OSH d 24 337.0 Jonna Sivonen

2. SC FI* BLACKDEVIL’S REDBULL OSH d 24 323.33 Jonna Sivonen

3. SP SC AZOREZ GWAIHIR THE WINDLORD SIA a 301.0 Jonna Sivonen

Siitosnaaras

1. SC FI* BLACKDEVIL’S DARK SCHAKALIINA OSH f 326.0 Jonna Sivonen

2. SC BACCARA EASTER NYMPH SIA n 323.33 Jonna Sivonen

3. SC FI* BIRREGIN MAGASKAWEE DM OSH n 01 21 299.66 Jonna Sivonen

Kasvattaja

1. BLACKDEVIL’S 322.40 Jonna Sivonen

Kotikissa

SISSI HCS f 23 80.17 Raija Paajanen

 

2016

KATEGORIA I

Aikuiset

1. IC Kis’Herbas Lavazza of Siriuksen (EXO fs) 417,12 omistaja Satu Hämäläinen

Veteraani

1. SC Globel’s Agneta Madonna (SBI n) 75,11 omistaja Pirjo Laurila

KATEGORIA II

Aikuiset urokset

1. GIC Tähtitassun Romantic Road Runner (NFO d 22) 550,54 omistaja Terhi Urpo

2. Jatsitytön Blaziken (SIB d 24) 520,60 omistaja Piia Anolin-Niemi

3. GIC Debals Jonatan (NFO n 09 24) 520,59 omistaja Tuula Setälä

Aikuiset naaraat

1. GIC Freya Oyne Witch Gilda (NFO f 09 22) 549,70 omistaja Satu Hämäläinen

2. IC Siriuksen NidaCurl (ACS n 24) 501,71 omistaja Satu Hämäläinen

3. IC Tunturikissan Saga (SIB n 09 24) 482,00 omistaja Piia Anolin-Niemi

Kastraatit

1. Siriuksen Koppamurracurl (ACS b 24 var) 631,13 omistaja Anni Särkimäki

2. GIP Siriuksen EdithPiafcurl (ACL ns 22) 480,00 omistaja Satu Hämäläinen

Pennut/Nuoret

1. Apachiris Elendil (SIB ny 24) 270 omistaja Pia Vainionpää

Kasvattaja

1. Satu Hämäläinen Siriuksen 342,00

KATEGORIA III

Pennut/Nuoret

1. Kissamummon Pieni Onnen Häivähdys (BML l ns 11 31) 370,28 omistaja Sari Valtanen

2. CatNmaus Chausiku (mau ns 24) 290,07 omistaja Antti-Jussi Vainionpää

Kastraatit

1. IP Kissamummon Pieni onnen Häivähdys (BML l ns 11 31) 576,45 omistaja Sari Valtanen

KATEGORIA IV

Pennut/Nuoret

1. CH Silkkihienon Wigilia Rickey (ABY n) 330,47 omistaja Miia Multanen